17 stycznia 2019
1. Błędy związane z poczuciem bezpieczeństwa Jeśli Twoi rodzice bili Cię, krytykowali, straszyli, nie dotrzymywali obietnic, wprowadzali ciągłe zmiany w życiu rodziny - to możesz mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które
09 stycznia 2019
To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza.  Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam
06 stycznia 2019
- Jak było dziś w przedszkolu/szkole ? - pytam Filipa - Dobrze - odpowiada i każdego dnia to samo. Masz tak czasem, że chcesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, poznać jego
Zaczęłam z wizją końca

"Kiedy rodzi się dziecko tworzy się nowy świat "

 

Narodziny mojego najmłodszego syna i sytuacja życiowa w jakiej się znalazłam były początkiem mojego nowego życia. Śmiało można powiedzieć, że narodziliśmy się na nowo. On jako dziecko a ja jako matka. Nauczona doświadczeniem wychowawczym ( miałam już dwóch nastolatków ) , świadoma efektów wychowawczych i błędów jakie popełniłam -  obiecałam sobie , że to dziecko będzie miało lepsze życie, lepsze dzieciństwo i lepszą mamę - bardziej świadomą. Od dnia naszych narodzin stałam się maniakiem rozwoju osobistego - książki, szkolenia, badania stały się moim nowym sposobem na życie. Większość z tego co poznałam starałam się wprowadzić w życie i sprawdzić efekty. Dziś chcę się z Tobą podzielić pewną techniką, którą zastosowałam w swoim życiu rodzinnym i która przynosi spektakularne efekty wychowawcze. 

 

"To nasze dzieci będą tworzyły świat, w którym przyjdzie żyć naszym wnukom"

 

Kiedy urodził się Filip usiadłam i zastanowiłam się nad tym - jakiego dorosłego chciałabym w nim widzieć za 20 lat. Wyobraziłam sobie młodego człowieka, który wchodzi w dorosłe życie i musi się z nim zmierzyć. Spisałam wszystkie wartości życiowe oraz umiejętności  jakie będą mu potrzebne do tego, aby żyć pięknie, pozytywnie, budować pozytywne relacje, realizować ambitne cele i czerpać z życia to co najlepsze. Określiłam też postawę życiową jaką chciałabym, aby się charakteryzował.

 

To co uważam za ważne w życiu człowieka - to przede wszystkim kręgosłup moralny czyli wartości życiowe, którymi się kierujemy. Wybrałam 7 - najważniejszych dla mnie - takich, którymi chcę się kierować w życiu i takich, ktrymi chciałabym, aby kierowały się moje dzieci.

 

- zdrowie - bo bez niego nie ma nic

- miłość - bo uskrzydla - do siebie, do innych ludzi, do zwierząt

- szacunek - do siebie i innych ludzi

- uczciwość - względem siebie, innych ludzi, państwa

- odpowiedzialność - za siebie i swoje życie

- rozwój - bo pozwala być każdego dnia pełniejszym człowiekiem

- rodzina - bo pozytywne relacje w domu sa najlepszym gruntem do mierzenia się z życiem

 

Następnie zastanowiłam się nad postawą życiową jaką chciałabym, aby moje dziecko posiadało:

 

- podejmowanie działań

- realizowanie pomysłów

- wyciąganie wniosków z popełnianych błędów

- szukanie rozwiązań z każdej trudnej sytuacji

- życie w zgodzie ze sobą

 

Po wartościach życiowych oraz postawie przyszedł czas na umiejętności. W mojej ocenie ważne są:

 

- umiejętność wyznaczania granic i przestrzegania granic innych ludzi

- rozmawiania

- rozwiązywania problemów

- wybierania ludzi i sytuacji, które wspierają i rozwijają

- rezygnowania z toksycznych relacji i sytuacji

- wybaczania

- pomagania innym ludziom

- "sprzedawania" swoich pomysłów

- przyznania się do błędu

 

To moja wizja - jaką sobie stworzyłam patrząc na tego małego szkraba. Kiedy ją jasno określiłam to ONA zaczęła nadawać kierunek działaniom jakie podejmowałam. Na podstawie tej wizji określiłam jakim rodzicem mam być. Jeśli chcę wychować dziecko na takiego człowieka - sama muszę się takim człowiekiem stać. Nie - nie muszę - bardzo bardzo chcę. Chciałam się stać takim właśnie człowiekiem. 

 

Każdego dnia od 5 lat pracuję nad tym, aby te wszystkie rzeczy pielęgnować w sobie. Z pustej szklanki do drugiej szklanki nie nalejesz.  Dopiero kiedy masz coś w sobie - możesz przekazać to dzieciom. Każdego dnia pracuję nad tym, aby te wszystkie rzeczy pielęgnować w moim dziecku. Wszystkie moje działania są podporządkowane mojej wizji. Swoją postawą, swoimi działaniami modeluję mojemu dziecku - jak warto żyć. 

 

"To co robisz krzyczy głośniej od tego co mówisz"

 

Rozwijam się, uczę się, czytam książki, rozmawiam, kocham, szanuję, wyznaczam granice ale i dbam o jego przestrzeń, pozwalam decydować o niektórych sprawach, daję mu poczucie ważności, buduję w nim poczucie wartości, przepraszam, przyznaję się do błędów, odrzucam toksyczne relacje i sytuacje. Traktuję go jak równego sobie partnera życiowego  - z należytym mu szacunkiem.  Jestem jego drogowskazem. Wskazuję mu drogę, ale to on podejmuje decyzje i ponosi konsekwencje. Ja jestem obok w gotowości bojowej - by podać mu dłoń, gdy upadnie. 

 

"Dzieci są  tylko gośćmi w naszym życiu , którzy pytają  o drogę"

 

 

Jeśli jesteś rodzicem - usiądź i zastanów się nad tym 

- jakie wartości życiowe

- jakie umiejętności

- jaką postawę życiową chcesz zaszczepić w swoim dziecku. Spisz wszystko na kartce i wypisz wszelkie działania jakie możesz wykonywać, aby świecić przykładem. 

 

Jeśli jesteś rodzicem, partnerem i zależy Ci na budowaniu pozytywnych relacji w rodzinie, na budowaniu poczucia wartości u dzieci, na stworzeniu wspaniałego, wspierającego domu rodzinnego - to zapraszam Cię do wzięcia udziału w warsztacie - "Pozytywne relacje w rodzinie" - sprawdź tutaj TERMINY WARSZTATÓW

 

Jeśli uważasz artykuł za przydatny będę wdzięczna jeśli polecisz go dalej swoim znajomym rodzicom.

 

 

 

 

 

 

 

17 kwietnia 2018

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f