17 stycznia 2019
1. Błędy związane z poczuciem bezpieczeństwa Jeśli Twoi rodzice bili Cię, krytykowali, straszyli, nie dotrzymywali obietnic, wprowadzali ciągłe zmiany w życiu rodziny - to możesz mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które
09 stycznia 2019
To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza.  Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam
06 stycznia 2019
- Jak było dziś w przedszkolu/szkole ? - pytam Filipa - Dobrze - odpowiada i każdego dnia to samo. Masz tak czasem, że chcesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, poznać jego
Wartości życiowe, które chcemy pielęgnować

Podstawowe pytania, od których zaczyna się budowanie pozytywnej rodziny, wychowywanie dzieci i budowanie poczucia własnej wartości ( swojej i dzieci) to:

 - Jakie wartości chcemy pielęgnować w naszej rodzinie ?

- Jaki kręgosłup moralny jak rodzina i jako ludzie chcemy posiadać ?

- Co jest dla nas ważne ?

- Jakie standarty zachowań chcemy posiadać ?

- Jakie standarty zachowań chcemy przekazać naszym dzieciom ?

- Jak chcielibyśmy, aby wyglądał świat, w którym będziemy żyć za 20 lat ?

 

"Bądź zmianą, której oczekujesz w świecie" 

 

Zanim przejdziemy do zadania pragnę przytoczyć tutaj pewną historię:

 

Straszliwa burza rozszalała się na morzu. Ostre podmuchy lodowatego wiatru przeszywały wodę i unosiły w olbrzymich falach, które spadały na plażę, niczym uderzenia młota mechanicznego. Jak stalowe lemiesze orały dno morskie, wyrzucając z niego na dziesiątki metrów od brzegu małe zwierzątka, skorupiaki, małe mięczaki.Gdy burza minęła, tak gwałtownie jak przyszła, woda uspokoiła się i cofnęła. Teraz plaża była pokryta błotem, w którym zwijały się w agonii tysiące, tysiące rozgwiazd. Było ich tyle, że plaża wydawała się być zabarwiona na różowo.Zjawisko to przyciągnęło wielu ludzi ze wszystkich stron wybrzeża. Przyjechały nawet ekipy telewizyjne, aby sfilmować to dziwne zjawisko. Rozgwiazdy były prawie nieruchome. Umierały.Wśród tłumu stało również dziecko, trzymane za rękę przez ojca. Oczyma zasmuconymi wpatrywało się w małe rozgwiazdy. Wszyscy na nie patrzyli, ale nic nie robili. Nagle dziecko puściło rękę ojca, zdjęło buciki i skarpetki, i pobiegło na plażę. Pochyliło się i małymi rączkami wzięło trzy rozgwiazdy, i biegnąc szybko zaniosło je do wody, potem wróciło i zaczęło robić to samo. Zza cementowej balustrady jakiś mężczyzna zawołał:- Co robisz chłopczyku?- Wrzucam do morza rozgwiazdy. W przeciwnym razie wszystkie zginą na plaży - odpowiedziało dziecko.- Tu znajdują się tysiące rozgwiazd, nie możesz uratować ich wszystkich. Jest ich zbyt wiele! - zawołał mężczyzna. - Tak dzieje się na tysiącach innych plaży wzdłuż brzegu! Nie możesz zmienić tego faktu!Dziecko pochyliło się, by wziąć do ręki inną rozgwiazdę i rzucając ją do wody, powiedziało:- A jednak zmieniłem ten fakt dla tej oto rozgwiazdy.Mężczyzna przez chwilę milczał, potem pochylił się, zdjął buty i skarpety, i zszedł na plażę. Zaczął zbierać rozgwiazdy i wrzucać je do morza. Po chwili zrobiły to samo dwie dziewczyny. Było ich czworo, wrzucających rozgwiazdy do wody. Po paru minutach było ich 50, potem 100, 200, tysiące osób, które wrzucały rozgwiazdy do morza. W ten sposób uratowano je wszystkie.Wystarczyłoby, aby dla przemiany świata ktoś, nawet mały, miał odwagę rozpocząć.

 

 

Na świecie sa miliony rodzin i wychowują oni miliony dzieci i ten świat wygląda tak jak wygląda. Rodziny jak wyglądają - dobrze wiesz. Statystyki znasz. Rozwody, przemoc - to tylko hasła, które masz nadzieję Twoje dzieci ominą szerokim łukiem... przecież każdy rodzic marzy o tym - by ich dzieci żyły w lepszym świecie, miały dobra pracę, wspaniałą rodzinę i odnosiły sukcesy. 

Ale to się samo nie zrobi. To Ty jako rodzic musisz teraz włożyć pracę w to, aby Twoje dzieci mogły być w przyszłości po prostu "zwycięzcami". To Ty dzisiaj musisz określić - co jest ważne i po prostu zachowywać się w pewien określony sposób.

 

Chcę Cię zaprosić teraz do wykonania ćwiczenia, które robimy na warsztatach ZOBACZ PROGRAM - od którego zaczyna się przygodę z pozytywnymi relacjami w rodzinie:

 

Jeśli jesteś rodzicem małych dzieci - zrób to ćwiczenie wspólnie z partnerem. Jeśli Wasze dzieci są już duże - zróbcie je wspólnie.

 

Dlaczego warto zrobić to ćwiczenie  ?

 

- wyznaczycie standarty Waszych zachowań

- stworzycie kręgosłup moralny, który scala rodzinę

- już po wykonaniu tego ćwiczenia poczujecie .... tak zrób...  poczujesz sam/a .. :)

 

 

Usiądźcie w komfortowym dla Was czas. Weźcie kartkę i długopis i zastanówcie się nad tym jakie 7 wartości życiowych chcielibyście pielęgnować w swojej rodzinie. Co to znaczy pielęgnować ? To znaczy dbać o nie z największą pieczołowitościa. Zachowywać się w zgodzie z tymi wartościami. Tak, żeby ludzie dookoła bez podpowiadania widzieli - jakie wartości życiowe sa dla Was ważne.  Wiele osób mówi, że ważne jest dla nich zdrowie a tymczasem ich życie wypełniają ciastki, chipsy i leżenie na kanapie. Inni z kolei mówią , że ważna jest rodzina , ale w rzeczywistości pracują do późnych godzin nocnych a z rodziną spędzają czas tylko w przelocie - i to przy pomyślnych wiatrach.

 

Chciałabym, abyście to ćwiczenie wykonali z pełną odpowiedzialnością - ponieważ zrobienie go jest już zobowiązaniem i słowem danym samemu sobie i swoim najbliższym. 

 

Miłość                              Niezależność            Rozwój osobisty

Akceptacja                      Elastyczność            Wykształcenie

Zaufanie                          Wolność                    Wiara    

Mądrość                          Kreatywność            Zdrowie

Sprawność fizyczna       Wyobraźnia              Rodzina

Piękno                             Wygoda                    Marzenia

Intymność                      Dobra zabawa          Humor    

Bezpieczeństwo             Spokój                       Energia

Komfort                          Wygoda                    Szczerość

Przyjaźń                          Uczciwość                Lojalność

Wdzięczność                   Satysfakcja              Spokój

Wsparcie                         Radość                      Pewność

Wrażliwość                     Szczęście                   Sprawiedliwość

Lojalność                         Balans                        Bogactwo

Duma                               Harmonia                  Dostatek

Intuicja                             Sukces                      Przygoda

Motywacja                      Perfekcjonizm           Ryzyko

Pasja                                Wyzwania                 Niezależność finansowa

Aktywność                      Kariera                      Wpływ

Pracowitość                    Zaangażowanie        Sława

Wiedza                             Nauka                      Intelekt

Spójność                          Czas dla siebie         Spokój wewnętrzny

Patriotyzm                      Wolność                   Sprawiedliwość

Prawda                            Tolerancja               Czyste sumienie

Szacunek                         Pogoda ducha          Szczerość

 

Gratuluję Wam wyboru. To są Wasze wartości, które chcecie pielęgnować. Kiedy już je wybraliście to następnym krokiem jest opisać - jakie zachowania będą potwierdzeniem wyznawanych wartości. Jakie działania będziecie podejmować, aby być chodzącą reklamą Waszych wartości i żywym dowodem np. jeśli Waszą wartością jest szczerość - to działaniem potwierdzającym tę wartość będą:

- mówienie o trudnych sprawach, sytuacjach, emocjach

- przyznawanie się do błędu przed samym sobą oraz przed członkami rodziny

- wyrażanie swojego zdania  itp...

 

Witam w świecie wartości...wierzę, że to będzie wspaniała przygoda dla Ciebie i całej Twojej rodziny.

 

 

 

 

 

18 kwietnia 2018

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f