18 kwietnia 2018
Podstawowe pytania, od których zaczyna się budowanie pozytywnej rodziny, wychowywanie dzieci i budowanie poczucia własnej wartości ( swojej i dzieci) to:  - Jakie wartości chcemy pielęgnować w naszej rodzinie ?
17 kwietnia 2018
"Kiedy rodzi się dziecko tworzy się nowy świat "   Narodziny mojego najmłodszego syna i sytuacja życiowa w jakiej się znalazłam były początkiem mojego nowego życia. Śmiało można powiedzieć, że narodziliśmy
16 marca 2018
Jednym ze sposobów zacieśniania relacji w rodzinie jest planowanie wspólnego  "czasu rodzinnego". Czas rodzinny to taki czas, który możecie aktywnie spędzić razem.  Może to być wspólne rozwiazywanie krzyżówek, wyjście na
Znowu stos papierów został na moim biurku 

Jednym z rodzajów konfliktów z jakimi spotykasz się w życiu codziennym to takie przypadki, kiedy czujesz się rozzłoszczony, z frustrowany z powodu tego co ktoś zrobił, powiedział i w wyniku tego masz więcej pracy do zrobienia, nie możesz czegoś zrobić, jest Ci przykro, czujesz żal itp. Taka sytuacja wymaga konkretnych umiejętności i szczególnej postawy.

 

Badania Johna Gottmana pokazują, że sposób w jaki rozpoczynamy rozmowę na temat danej sytuacji konfliktowej z drugą osobą determinuje resztę konwersacji. Od pierwszego wypowiedzianego zdania zależy powodzenie rozwiązania danego konfliktu.  Konwersacja, która zaczyna się od cierpkich słów np. „zawsze mnie olewasz”, „nie spotkałam jeszcze tak egoistycznej osoby”, „kolejny raz ten sam cyrk zastaję” – zmierza każdorazowo do zaognienia konfliktu i nie przynosi dobrych rozwiązań.  Istnieje oczywiście możliwość udowodnienia swojej racji lub wymuszenia w danej chwili zmiany zachowania – ale to będzie chwilowa zmiana i słowa wypowiedziane sprawią przykrość drugiej osobie oraz mogą mieć negatywne konsekwencje w dalszej relacji.

 

Aby rozwiązać ten konkretnie rodzaj konfliktu ( JA mam dyskomfort w danej sytuacji) zależy nam przede wszystkim na :

 

  1. Chcemy, aby dana sytuacja się zmieniła

  2. Chcemy, aby dana sytuacja w przyszłości przestała się powtarzać

  3. Chcemy zachować relacje z daną osobą tak, aby można było efektywnie współpracować razem

  4. Chcemy chronić poczucie własnej wartości tej drugiej osoby.

 

Jeśli prawdziwie zależy nam na rozwiązaniu konfliktu w wyżej podany sposób to należy w takiej sytuacji skupić się na tym, jaki jest MÓJ problem i jak ja sie z nim czuję w tej danej sytuacji. Im więcej druga osoba ma informacji o moim problemie tym ma wiekszą szansę na zrozumienie mnie, moich odczući, stanu emocjonalnego i decyzji jakie należy podjąć, aby tę sytuację zmienić teraz na i na przyszłość.

 

W komunikacji transformujacej umiejetność, której należałoby użyć to KOMUNIKAT JA, w którym

 

  • opisujesz co się z Tobą dzieje, gdy zastajesz daną sytuację np. gdy przychodzę do pracy i każdego dnia widzę bałagan na moim biurku

  • opisujesz konkretne konsekwencje dla ciebie wynikajace z danej sytuacji np – wynika dla mnie, że tracę czas na sprzątnięcie , później zaczynam swoją pracę , później ją kończę i w efekcie spóźniam się na autobus do domu i jestem 2 godziny później niż powinienem.

  • opisujesz jakie uczucia wzbudzają te konkretne konsekwencje ( czyli w tym przypadku spóźnienie do domu o 2 godziny) – czuję wtedy poirytowany, ponieważ nigdzie już nie mogę wyjść ani obejrzeć filmu.

  •  

Tak wypowiedziane pierwsze zdanie może sprawić, że druga osoba podejmie działania teraz i na przyszłość, które pozwolą unikać przykrej sytuacji oraz pozwoli na pozostanie w dobrych relacjach z drugą osobą.

 

 

06 września 2016

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f