17 stycznia 2019
1. Błędy związane z poczuciem bezpieczeństwa Jeśli Twoi rodzice bili Cię, krytykowali, straszyli, nie dotrzymywali obietnic, wprowadzali ciągłe zmiany w życiu rodziny - to możesz mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które
09 stycznia 2019
To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza.  Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam
06 stycznia 2019
- Jak było dziś w przedszkolu/szkole ? - pytam Filipa - Dobrze - odpowiada i każdego dnia to samo. Masz tak czasem, że chcesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, poznać jego
Wszyscy chcą kochać i być kochanym...do utraty tchu

Pierwsze zauroczenie, miłość, ślub i nieubłagane statystyki. 67% zawieranych małżeństw rozpadnie się, z czego połowa w ciągu pierwszych 7 lat. Co sprawia, że zakochani w sobie ludzie, podejmujący w pewnym momencie decyzję o spędzeniu ze sobą życia na dobre i na złe odchodzą od siebie ? Dlaczego relacje między ludźmi bywają tak trudne ? Czy można uratować związek ? Czy można zapobiec jego rozpadowi ?

 

Badania nad parami i ich wzajemnymi relacjami wyróżniły kilka czynników wpływających na jakość małżeństwa.

Recepta na sukces jest bardzo prosta aczkolwiek wymaga zrozumienia mechanizmów w tworzeniu relacji z drugim człowiekiem i codziennej pracy nad relacją. W tworzeniu związku potrzebna jest duża świadomość potrzeb własnych i potrzeb partnera, umiejętność wyznaczania swoich granic jak również szanowania granic partnera.. To co odróżnia szczęśliwe pary od tych nieszczęśliwych to inteligencja emocjonalna. To umiejętność rozpoznawania swoich emocji i mówienia o nich, rozumienia innych, radzenia sobie w kontaktach z druga osobą. Im wyższa inteligencja emocjonalna tym wyższa dbałość dwóch osób o związek. A prawda jest taka, że o związek trzeba dbać każdego dnia we dwoje.

 

Badania Gottmana wyróżniły kilka cech, którymi charakteryzowały się szczęśliwe pary.

 

1. Znajomość świata swojego partnera

 

Każdy człowiek ma swoja indywidualną mapę świata wg której się porusza. Swoje osobiste doświadczenia, poglądy, przekonania, oczekiwania, obawy, lęki. Każdy ma swój własny, indywidualny pomysł na życie oraz na rozwiązywanie różnych codziennych problemów i zazwyczaj są to inne pomysły.Warto pamiętać, że każdy człowiek postępuje najlepiej jak potrafi wg własnych przekonań. Im lepiej partnerzy poznają siebie, swoją przeszłość tym łatwiej jest im zrozumieć zachowanie swojego partnera, tym łatwiej ominąć część konfliktów oraz przetrwać burze.

 

2. Dbanie o uczucie docenienia i podziwu dla partnera

 

Każdy z nas pragnie być podziwiany, szanowany, rozumiany zwłaszcza przez najbliższe osoby. To jest najistotniejszy element szczęśliwego związku. Dlatego warto mówić partnerowi co w nim podziwiasz, co cenisz. Dobre słowo, drobny gest, uśmiech od rana to szczegóły, które stanowią o tym, że ludziom jest ze sobą dobrze. Wiem, że dla niektórych osób - ba - dla większości osób jest to abstrakcja, ponieważ nas nauczono zauważać błędy, krytykować. W tym jesteśmy perfekcyjni. Badania pokazują, że cechą szczęśliwych związków jest stosunek informacji pozytywnych do negatywnych. Stosunek ten wynosi 10:1.

 

3. Bycie równorzędnym partnerem w podejmowaniu decyzji

 

Czasy, w których mężczyzna grał jedyne skrzypce w podejmowaniu decyzji minęły bezpowrotnie. W dzisiejszym świecie kobiety mają dokładnie te same prawa i obowiązki co mężczyźni. I dlatego też każde z małżonków oczekuje być równorzędnym partnerem w podejmowaniu decyzji. Statystycznie - jeśli jeden z małżonków przejął władzę decyzyjną to prawdopodobieństwo, że małżeństwo się rozpadnie wynosi 81%. Aby zapewnić swemu małżeństwu gładką jazdę trzeba zrobić swojemu partnerowi miejsce na fotelu kierowcy.

 

4. Bycie niezależnym w związku

 

Jednym z podstawowych warunków udanego małżeństwa to niezależność - finansowa i mentalna. To umiejętność życia samemu, realizowanie swoich pasji,rozwijanie się. To kochanie samego siebie i umiejętność tworzenia relacji z samym sobą. Jeśli wchodzisz w związek z oczekiwaniem,że partner zapełni Twoje deficyty emocjonalne wyniesione z dzieciństwa - to już jesteś na przegranej pozycji. Związek ma być dopełnieniem a nie uzupełnieniem. Mówi się - pasują do siebie jak dwie połówki jabłka a ja bym polemizowała z tym. Idealnym jest gdy spotykają się dwa pełne jabłka - z których każde może w razie konieczności żyć osobno. Myślę, że to jest podstawą sukcesu w małżeństwie. Jestem z Tobą, bo jest mi z Tobą dobrze i dlatego, że chcę z Tobą być a nie dlatego, że muszę - bo łączy nas kredyt na mieszkanie i nie mam gdzie pójść

 

W którym miejscu jest dziś Twój związek ? Czy Twoje małżeństwo jest satysfakcjonujące ? Jeśli tak - to gratuluję z całego serca. Jeśli nie - to co z powyższej listy możesz poprawić w sobie ? Każdego dnia możesz nanieść drobne korekty w swojej jeździe do szczęścia. Każda, nawet najdrobniejsza, zmiana w dłuższej perspektywie czasu przynosi niesamowite efekty. Zrobienie dzisiaj pierwszego kroku może rozpocząć tworzenie nowego rozdziału w Waszym życiu. Od czego zaczniesz ?

 

 

30 maja 2017

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f