17 stycznia 2019
1. Błędy związane z poczuciem bezpieczeństwa Jeśli Twoi rodzice bili Cię, krytykowali, straszyli, nie dotrzymywali obietnic, wprowadzali ciągłe zmiany w życiu rodziny - to możesz mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które
09 stycznia 2019
To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza.  Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam
06 stycznia 2019
- Jak było dziś w przedszkolu/szkole ? - pytam Filipa - Dobrze - odpowiada i każdego dnia to samo. Masz tak czasem, że chcesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, poznać jego
Strachy zza maski

Zdarzyło Ci się w obawie przed krytyką ukryć swoje oczekiwania? Dla świętego spokoju przystać na propozycję męża, mamy, dziecka? Zrobić coś mimo że w środku czułaś, iż jest to niezgodne z Twoimi oczekiwaniami?

 

Czy potrafisz otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach? Przedstawiać oczekiwania w stosunku do drugiej osoby? Jesteś w stanie powiedzieć co Ci sie nie podoba, czego pragniesz, co Ci przeszkadza? Czy może dla świętego spokoju chowasz emocje w sobie i nie pozwalasz im ujrzeć światła dziennego?

 

A być może uparcie wykonujesz zawód, który „wymyślili Ci” rodzice, mąż, przyjaciółka, mimo że w sercu chciałabyś być kimś zupełnie innym?

 

Zastanawiałam się ostatnio skąd się bierze „strach” przed pokazaniem prawdziwego siebie. Dlaczego ludzie ukrywają swoje prawdziwe emocje uczucia, oczekiwania. Co wpływa na to, że ukrywamy siebie za różnymi maskami zamiast komunikować światu i ludziom dookoła co w naszej duszy siedzi.

 

Znalazłam dwie przyczyny – bagaż życiowych doświadczeń oraz strefa komfortu. Jeśli znasz inne, proszę podziel się nimi ze mną w komentarzu. Będzie to dla mnie nieoceniona pomoc w dalszej pracy.

 

Pierwsza z nich to doświadczenie jakiego nabywamy każdego dnia. Już od najmłodszych lat zaczyna się nasze poznawanie świata i zdobywanie doświadczeń. Często niestety są to zbyt trudne przeżycia. Już jako dzieci wpadamy w ogień krytyki, niepotrzebnych porównań, braku szacunku. Pal licho, gdyby to była tylko krytyka rówieśników, bo z nią łatwiej się zmierzyć gdy mamy wokół siebie wspierających dorosłych. Co jednak, jeśli to najbliżsi poddają Cię ciągłej krytyce, ośmieszaniu, porównaniu? Wydawałoby się, że proste „dzieci i ryby głosu nie maja”, „co Ty możesz wiedzieć na ten temat”, „spójrz jaki Twój kolega jest grzeczny”, „nigdy nic nie osiągniesz”, „nie znasz się”, to stwierdzenia które nic nie znaczą. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że potrafią wyryć w sercu głębokie rany.

 

No i zaczyna się… strach przed wyrażaniem uczuć, poglądów, opinii. Strach przed krytyką czy zranieniem. Zaczynamy ukrywać swoje oczekiwania i wymyślać sposoby na wpasowanie się w towarzystwo. Grać kogoś kim nie jesteśmy, tylko po to by ktoś nas zaakceptował. Nasza prawdziwa dusza, osobowość chowa się jak żółw w swojej skorupie. I tak maszerujemy przez życie schowani za maskami, często bez własnych poglądów. Stale bojąc się skrzywdzenia. Nie potrafimy okazać uczuć, mówić o nich i przekazywać drugiej osobie. To z kolei uniemożliwia nam tworzenie pozytywnych relacji, bo przecież takie ukrywanie siebie prowadzi do wewnętrznych konfliktów z samym sobą.

 

Druga przyczyna, to naturalna potrzeba pozostawania w strefie komfortu. Dużo się teraz o niej mówi i pisze, ale to nie znaczy, że jest tylko wymyślonym modnym „wytrychem”. Strefa komfortu to miejsce w naszej głowie. Ty też ją przecież masz. Jest Ci tam wygodnie, ciepło, leniwie, błogo. Zupełnie jakbyś chodziła boso po ciepłym piasku. Wyjście poza tę strefę powoduje dyskomfort, jakbyś wchodziła do zimnej wody.

 

Często pozostajemy ze swoimi poglądami i uczuciami w takiej właśnie strefie. Nie mówimy innym co nam w duszy gra, nie wystawiamy swojego JA na dyskomfort. Dla świętego spokoju ukrywamy swoje oczekiwania. Bo mogą zrodzić konflikt, bo mogą się nie spodobać, bo możemy zostać skrytykowani, bo możemy zostać ODRZUCENI. Siedzimy cichutko w kątku i obserwujemy świat. Tyle tylko, że w tej strefie nic nigdy się nie dzieje. To taka bezpieczna miejscówka, w której nic dobrego nie rośnie.

 

Zacznij więc żyć SWOIM życiem, SWOIMI poglądami, SWOIMI wartościami, SWOIMI zasadami. Naucz się komunikować ze światem i mówić o swoich potrzebach, oczekiwaniach. Wychodź świadomie ze strefy komfortu i mów o tym kim TY jesteś, jaka TY jesteś, czego chcesz i co TOBIE przeszkadza. Niektórym osobom może się to nie spodobać. Mają do tego prawo. Część ludzi może przejść obojętnie. Jeszcze inni mogą Cię skrytykować. Jednak Ty masz prawo do bycia Sobą, w każdej sytuacji.

 

Oczywiście nie jest to łatwe. Wymaga wiele odwagi i poświęceń. Jednego możesz być jednak pewna. Zostaną przy Tobie Ci, którym jest o drodze z Tobą, Twoimi wartościami, zasadami i oczekiwaniami.

 

Czy warto? No cóż… chyba niewygodnie stale nosić maskę.

 

03 września 2016

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f