17 stycznia 2019
1. Błędy związane z poczuciem bezpieczeństwa Jeśli Twoi rodzice bili Cię, krytykowali, straszyli, nie dotrzymywali obietnic, wprowadzali ciągłe zmiany w życiu rodziny - to możesz mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które
09 stycznia 2019
To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza.  Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam
06 stycznia 2019
- Jak było dziś w przedszkolu/szkole ? - pytam Filipa - Dobrze - odpowiada i każdego dnia to samo. Masz tak czasem, że chcesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, poznać jego
Sposób na konflikt

Konflikty istniały od zawsze, istnieją i będą istnieć.  Na jakość relacji wpływa sposób ich rozwiązywania.  Nie liczba konfliktów a sposób rozwiązywania ich. Niezależnie od tego czy masz do czynienia z konfliktem w pracy czy w domu ważnym jest, aby rozwiązać go z poszanowaniem każdej osoby jak również z satysfakcją dla każdej ze stron.

 

Od czego zatem zacząć ?

 

  1. Zbierz zespół, której dotyczy konflikt

  2. Wyjaśnij powód spotkania i daj zapewnienie, że jesteście drużyną i chcecie, aby Wasze relacje były jak najlepsze

  3. Spisz ( jako lider) na flipcharcie lub kartce papieru wszystko co Was niepokoi, denerwuje, napędza konflikt . Niech każda osoba ma możliwość przedstawienia swojego spojrzenia na dany problem, swoich uczuć i swoich myśli. Bardzo ważne jest, aby nikt w tym czasie nie komentował wypowiedzi ani nie oceniał. Spisujesz suche fakty. Bardzo przydatna jest tu umiejętność wypowiadania swojego zdania w formie komunikatu JA , który omawiałam w poprzednim artykule. Każdy członek zespołu powinien mieć możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia.

  4. Na drugiej kartce spisz wszystkie rozwiązania danego problemu. Dokładnie w ten sam sposób jak analizowaliście problem. Każdy członek zespołu niech ma możliwość przedstawienia rozwiązania, które go satysfakcjonuje. Zróbcie listę rozwiązań.

  5. Wybierzcie jedno wspólne rozwiązanie, które będzie satysfakcjonowało wszystkich. Takie, które każdy z chęcią wcieli w życie.

 

Taki sposób rozwiązywania konfliktów wpływa motywująco na zespół. Każdy ma prawo do wypowiedzi jak również wymyśla rozwiązanie problemu. Swoboda dyskusji daje każdej osobie poczucie, że przynależy do zespołu i jej opinia jest ważna dla całej grupy.

Spróbuj tego rozwiązania. Nie zamiataj problemów pod dywan.

 

06 września 2016

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f