17 stycznia 2019
1. Błędy związane z poczuciem bezpieczeństwa Jeśli Twoi rodzice bili Cię, krytykowali, straszyli, nie dotrzymywali obietnic, wprowadzali ciągłe zmiany w życiu rodziny - to możesz mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa, które
09 stycznia 2019
To co obserwuję wśród par - to cisza...głucha cisza.  Biegniemy gdzieś przed siebie w trudach dnia codziennego między pracą, sprzątaniem i kuchnią nie zastanawiając się nad tym z kim mieszkam
06 stycznia 2019
- Jak było dziś w przedszkolu/szkole ? - pytam Filipa - Dobrze - odpowiada i każdego dnia to samo. Masz tak czasem, że chcesz porozmawiać ze swoim dzieckiem, poznać jego
6 prawd na temat związków wg Cliffa Notariusa

W czasach gdy liczba rozwodów rośnie z roku na rok oraz długość trwania związków skraca się wielu specjalistów szuka odpowiedzi na pytania:

  • Jak stworzyć szczęśliwy związek.

  • Jak zapobiegać rozwodom

 

Jednym z nieocenionych badaczy w tej dziedzinie jest psychoterapeuta Clifford Notarius. Sformułował on 6 prawd na temat każdej relacji.

 

Nr 1: W KAŻDEJ RELACJI JEST NADZIEJA NA UDANY ZWIĄZEK.

 

Badania wykazały, że nawet najbardziej niszczycielskie walki i konflikty między partnerami zaczynają się od dobrych intencji każdej ze stron. Te dobre intencje stanowią podstawę  do posiadania nadziei, że można osiągnąć w pełni satysfakcjonujący związek - dopóki ten związek trwa.

 

Nr 2: JEDEN WYBUCH ZŁOŚCI NISZCZY WIĘCEJ NIŻ 20 AKTÓW DOBROCI ZBUDUJE.

 

Badania pokazały, że wystarczy jeden niekontrolowany wybuch złości, aby zniszczyć to co zbudujesz 20 aktami uprzejmości w relacji - tak jak jeden batonik może zniszczyć efekt 20 minut ćwiczeń.

 

WSKAZÓWKA: Partnerzy muszą nauczyć się radzić sobie ze złością i kontrolować wymianę negatywnych zachowań poprzez znalezienie sposobu wyrażenia uczuć w konstruktywny sposób. Konstruktywna ekspresja narzekań, krytyki i irytacji jest kwestią wiedzy w jaki sposób wyrazić siebie i wybrać odpowiedni czas i miejsce do rozmowy.

 

Nr 3: MAŁE ZMIANY W ZACHOWANIU MOGĄ PROWADZIĆ DO OGROMNYCH ZMIAN W ZWIĄZKU.

 

Większość par będących w kryzysie uważa, że ​​aby coś poprawić, muszą nastąpić nadzwyczajne zmiany w zachowaniu. Ludzka natura uważa, że ​​te zmiany muszą być dokonane przez naszego współmałżonka. Oczekujemy, że to partner powinien się zmienić. Bardzo często pytacie - jak mogę go zmienić ? Niestety nie mamy kontroli nad zachowaniem naszego partnera. Jedyne co możemy zmienić to sposób swojego zachowania. Przełom następuje, gdy uświadomimy sobie, że dokonując nawet niewielkich zmian w sobie, możemy dokonać dużych, pozytywnych zmian, które czynią nas bardziej optymistycznymi i otwartymi na naszych partnerów.

 

WSKAZÓWKA: Dodaj do swoich związków akty życzliwej uprzejmości - komplementuj partnera, dotknij pleców partnera, gdy przechodzisz obok. Wyeliminuj ze swojego związku akty złośliwości.

 

Nr 4: TO NIE RÓŻNICE MIĘDZY PARTNERAMI  POWODUJĄ PROBLEMY  ALE SPOSÓB ICH ROZWIĄZYWANIA

 

Wiele osób uważa, że ​​ich nieszczęścia w związku są wynikiem różnic między nimi a ich partnerem. Wiele par mówi, że dzieli ich różnica charakterów : " Mąż lubi wychodzić z domu a ja jestem typową domatorką" lub "Wcześnie kładę się spać a mój mąż lubi siedzieć do późna w nocy".

Zamiast koncentrować się na obszarach, w których brakuje porozumienia zacznijcie rozwijać umiejętność słuchania i akceptowania różnic. Umiejętności te nie mają nic wspólnego z eliminowaniem różnic, wymuszaniem konsensusu lub udzielaniem porad. Umiejętność słuchania wymaga zrozumienia i akceptacji różnic w osobowości, doświadczeniu i przekonaniach. Posiadanie w związku dobrego słuchacza to posiadanie dobrego przyjaciela. W szczęśliwym związku partner może liczyć na to, że druga połówka jest dobrym przyjacielem, a nie sędzią lub doradcą.

 

Nr 5: MĘŻCZYZNA I KOBIETY WALCZĄ  ZE SOBĄ KORZYSTAJĄC Z RÓŻNEGO RODZAJU BRONI ALE W WYNIKU DOZNANYCH OBRAŻEŃ CIERPIĄ PODOBNIE.

 

Człowiek w życiu dąży do zaspokojenia potrzeby bycia ważnym, kochanym i szanowanym. Kiedy te potrzeby nie są zaspokajane partnerzy moga używać różnego rodzaju “broni”, by wymusić na drugiej stronie odpowiednie zachowanie. Może to być szantaż emocjonalny, wyzwiska, tradycyjny foch. Niezależnie od płci każdy stosuje większe lub mniejsze, różnego rodzaju środki, “przymusu”. Istnieje powszechny mit, który mówi, że kobiety jest łatwiej zranić emocjonalnie a mężczyźni są “gruboskórni”. Niezależnie od płci zarówno kobiety jak i mężczyźni z wyniku kłótni i sprawianych sobie złośliwości cierpią emocjonalnie.

 

WSKAZÓWKA: rozmawiajcie ze sobą, komunikujcie które zachowania partnera są dla Was krzywdzące

 

Nr 6: PARTNERZY POTRZEBUJĄ PRAKTYCZNYCH UMIEJĘTNOŚCI ZWIĄZANYCH Z BUDOWANIEM RELACJI.

Wielu partnerów wydaje się żyć swoim życiem grając w grę zwaną małżeństwem. Jesteśmy bombardowani przez celebrytów żartujących na temat ich piątego, szóstego lub siódmego małżonka. Zamiast ciągle zmieniać partnerów w poszukiwaniu szczęśliwego związku ludzie powinni uczyć się radzić sobie z konfliktami, złością i nieporozumieniami, które są wspólne dla wszystkich relacji. Partnerzy wchodzą w relacje bez uzgodnionych reguł i umiejętności radzenia sobie z silnymi negatywnymi uczuciami, które są nieodłączną częścią wszystkich relacji. Bez reguł, w obliczu konfliktu, partnerzy często uciekają się do form wojny partyzanckiej stosując różnego rodzaju środki do osiągnięcia swoich potrzeb.

 

Artykuł przygotowano na podstawie Badania C. Notariusa

 

26 lutego 2018

Aktualności

Blog

Szkolenia otwarte

Szkolenia zamknięte

Kontakt

Home

Alicja Lewandowska

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ >>


 


 

f